Liczenia

Stowarzyszenie Drapolicz zapoczątkowało w 2008 roku obserwacje ptaków migrujących nad Mierzeją Wiślaną. Od tego czasu liczenia prowadzone były corocznie do 2014 roku. Po kilkuletniej przerwie zostają wznowione. Startujemy już 19 sierpnia i będzie można nas spotkać codziennie aż do 16 listopada. Formuła pozostaje niezmieniona. Liczymy od godziny 7:00 do 15:00, priorytetem są dla Nas ptaki szponiaste, krukowate oraz gołębie. 

Punkt liczeń położony jest ok 5 km za Krynicą Morską na wzniesieniu, z którego widać nie tylko świetnie ptaki, ale także morze, Zalew Wiślany i położoną po przeciwnej stronie Wysoczyznę Elbląską. Uzyskane dotychczas wyniki pozwoliły zakwalifikować Mierzeję Wiślaną jako ostoję ptaków o znaczeniu międzynarodowym (na podstawie kryterium C5 BirdLife International – wąskie gardło wędrówkowe) oraz potencjalny Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000. Mierzeja Wiślana, to jedna z dwóch ostoi tego typu w naszym kraju. Jest to najlepsze miejsce w Polsce do obserwacji ptaków migrujących w tym głównie szponiastych. Ptaki te przelatują nad lądem na niewielkiej wysokości, często na wyciągnięcie ręki. Dzięki temu obserwacje są niesamowicie widowiskowe i dostarczają niezapomnianych wrażeń. Można tu oglądać licznie przelatujące wszystkie krajowe ptaki szponiaste, a przy odrobinie szczęścia prawdziwe rzadkości.

Każda osoba zainteresowana liczeniami, obserwacją ptaków, spędzeniem miło czasu na wieży, jest mile widziana – ZAPRASZAMY!

Bardzo prosimy jednak o przestrzeganie regulaminu wieży obserwacyjnej oraz niezakłócanie liczeń. Skontaktować się z nami można pisząc na adres: kontakt [at] drapolicz.org.

Czytaj relacje TUTAJ.