Ptasi Piknik 2011

W październiku 2011 Stowarzyszenie Obserwatorów Ptaków Wędrownych Drapolicz przyłączyło się po raz pierwszy do organizacji Europejskich dni Ptaków. Wszyscy miłośnicy ptaków mogli dzięki temu przyjrzeć się z bliska działaniom Stowarzyszenia oraz wziąć udział wycieczkach ornitologicznych.

Obserwacje odbywały się w Krynicy Morskiej i obejmowały dwa główne punkty obserwacyjne. Wycieczkowicze, pod opieką doświadczonych ornitologów, mogli przyjrzeć się z bliska dynamicznej migracji ptaków na zimowiska.

Pierwszy punkt obserwacyjny stanowiła wieża ustawiona na wzniesieniu, z którego rozpościera się widok zarówno na morze jak i Zalew Wiślany. Z tego właśnie miejsca, od kilku lat prowadzone są przez Stowarzyszenie jesienne liczenia migrujących ptaków. Wszyscy uczestnicy wycieczek, którzy mieli okazję po raz pierwszy znaleźć się w tym miejscu nie ukrywali zdziwienia i zachwytu obserwując zaskakujące ilości przelatujących ptaków.

Drugi punkt obserwacyjny znajdował się na pobliskiej plaży, gdzie głównie przy użyciu lunet wypatrywano ptaków przelatujących nad morzem. Mimo wiatru i zimna wszyscy dzielnie wypatrywali i odnotowywali przelatujące ptaki.

Dodatkową atrakcję i niespodziankę dla naszych gości stanowił niewielki punkt obrączkarski. Postawiono dwie sieci ornitologiczne, dzięki którym schwytano i zaobrączkowano ponad 160 ptaków. Uczestnicy EDP mieli dzięki temu okazję dowiedzieć się więcej o metodach znakowania ptaków obrączkami oraz przyjrzeć się kilku gatunkom ptaków z bliska.

Ptaki dopisały zarówno pod względem różnorodności gatunkowej jak i ilości. Nad głowami obserwatorów przeleciało 621 ptaków szponiastych, w tym dwa błotniaki stepowe, które wywołały wiele radości wśród osób zgromadzonych na wieży. Przez cały dzień przeleciało kilkanaście tysięcy zięb, ciekawskich sikor, które przysiadywały na drzewach, zaciekawione naszą obecności. Co kilka chwil słońce przysłaniały duże stada migrujących grzywaczy. Morski punkt wynagrodził cierpliwych obserwatorów, piątym w historii kraju, stwierdzeniem burzyka żółtodziobego.

W liczeniach wzięło udział kilkadziesiąt osób, z różnych zakątków Polski. Dzień zakończył się biesiadą z ogniskiem. W sumie zaobserwowano ponad 63 tysiące ptaków i okazało się, że był to najlepszy wynik spośród wszystkich tego typu imprez w kraju.