Historia

Pomysł liczenia migrujących ptaków na Mierzei Wiślanej powstał jesienią w 2007 roku. W tym okresie ganialiśmy za mewami po portach, nie mając pojęcia o migracji ptaków w tym miejscu.

Pewnego wrześniowego dnia wracając z portu położonym nad Zalewem Wiślanym obserwowaliśmy trzy lecące razem samice błotniaka zbożowego. Usiedliśmy w centrum miasta i obserwowaliśmy kolejne ptaki. Naliczyliśmy w sumie kilkadziesiąt osobników. Następnego dnia otrzymaliśmy informację od zaprzyjaźnionego pensjonatu o brytyjskim ornitologu. Nick P. William, bo o nim mowa, pracownik Defry przybył specjalnie na Mierzeję Wiślaną obserwować przelotne sokoły wędrowne. Informacje na temat fenomenalnego miejsca, jak je nazywał, otrzymał od znajomego z Litwy. Przez kilka dni obserwowaliśmy wspólnie przelotne ptaki a po jego wyjeździe kontynuowaliśmy nieregularnie liczenia.

Wiosną następnego roku, siedząc nad Bosforem, wcinając kebab i pijąc ayran zastanawialiśmy się jak to wygląda tu, a jak na Mierzei Wiślanej. Był koniec lutego, więc przelot się nie zaczął a musieliśmy wracać już do Polski. Wówczas podjęliśmy ostateczną decyzję o liczeniu ptaków. I tak utknęliśmy w Krynicy Morskiej na ponad 90 dni. Od połowy sierpnia do połowy listopada, przez ponad 8 godzin od samego rana siedzieliśmy na punkcie i liczyliśmy przelatujące ptaki drapieżne, krukowate i gołębie. W tamtym czasie jako beztroscy studenci we trójkę, pod nazwą Drapolicz, zamiennie obstawialiśmy każdy dzień. Nie było to łatwe, ale udało się. Uzyskane wyniki były imponujące. Nikt nie spodziewał się, że uda nam się tego dokonać i nikt nie był w stanie przewidzieć ilości ptaków. W sumie naliczyliśmy 138 313 ptaków z 26 gatunków. Ptaków drapieżnych było 12 652 z 17 gatunków. W kolejnych latach, dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku kontynuowaliśmy liczenia. Wynajmowaliśmy mały, drewniany, klimatyczny domek niedaleko punktu i całymi dniami znów obserwowaliśmy ptaki. Z roku na rok przybywało do nas coraz więcej ludzi pragnących oglądać razem z nami to niesamowite zjawisko. W końcu nieformalna dotąd grupa przeobraziła się w organizację pozarządową o nazwie Stowarzyszenie Obserwatorów Ptaków Wędrownych Drapolicz a następnie Stowarzyszenie Drapolicz.