Lokalizacja

Mierzeja Wiślana to wąski pas lądu położony na południowym brzegu Bałtyku. Oddziela wody Zalewu Wiślanego od wód morskich.

Jej wschodnia część znajduje się w Obwodzie Kaliningradzkim a zachodnia sięga aż po Gdańsk. Miejscowości znajdujące się na tym terenie znane są jako atrakcyjne ośrodki wypoczynkowe. Krynica Morska, Stegna i Jantar słyną ze swych plaż oraz bursztynów. Niewiele osób wie, że jest to jeden z ważniejszych w Europie szlaków migracyjnych ptaków. Każdej jesieni można tu oglądać miliony ptaków udających się ze wschodu Europy i Azji do ciepłych krajów. Wiosną z powrotem na swoje lęgowiska, położone setki kilometrów stąd aż na Syberii. Migracja części ptaków, głównie drapieżnych jest niezwykle widowiskowa. Nie ma w naszym kraju podobnego miejsca, gdzie to zjawisko widoczne jest w takiej skali. W trakcie wędrówki każdego dnia widać na niebie niestrudzonych wędrowców. Bywają dni, że nie ma minuty ciszy a niebo przykrywają niezliczone ilości kolorowych ptaków. To zjawisko jest spowodowane tzw. efektem lejka. Ptaki z szerokiego obszaru lądu stopniowo wlatują w węższy obszar aż trafiają na naprawdę wąski skrawek lądu, oddzielony wodą. Wówczas ich zagęszczenie jest bardzo duże, widowiskowe i łatwe do zaobserwowania. Mierzeję można porównać do Gibraltaru w Hiszpanii, Bosforu w Turcji czy Falsterbo w Szwecji.

Punkt liczenia ptaków Drapolicz oddalony jest o około 5 kilometrów za Krynicą Morską w kierunku wschodnim na Górze Pirat. Położony jest w środku lasu, na wzniesieniu wysokości blisko 50 metrów nad poziomem morza, gdzie obecnie znajduje się wieża obserwacyjna. Korony drzew po stronie południowej i północnej są poniżej stóp obserwatora. Dzięki temu widać stąd morze, wody Zalewu Wiślanego, wzgórza Wysoczyzny Elbląskiej oraz położone po drugiej stronie miejscowości. Gołym okiem widać wieżę we Fromborku, w której pracował Kopernik a przez lornetkę rosyjskie miasto Baltijsk. Szerokość Mierzei Wiślanej w tym miejscu wynosi około 800 metrów. Obserwacje ptaków na punkcie są niezapomnianym przeżyciem i dużą atrakcją wśród odwiedzających. Ptaki przelatują tu na niewielkich wysokościach i niewyobrażalnych ilościach, często tuż nad głowami obserwatorów. Często ignorują obecność ludzi, dzięki temu można je swobodnie obserwować.